Hangi yağ türü ile yemek pişirilmeli?Sağlıklı yağlar hangisi?


Bir yağ kullanıyorsunuz ve o yağdan hem yemeklerinize lezzet hem de size zarar vermemesini istiyorsunuz.Peki mutfakta hangi yağları kullanmalı?

Yemekte hangi kızartmada hangi yağ kullanılmalıdır,Sağlıklı yağ kullanımı

Yağ seçmek lezzetli yemek yapmanın birinci kuralıdır.Tabi kimya da doymamış yağ olarak bilinen katı yağlardan uzak durmak gerekmektedir.Yağları seçerken iki büyük etken vardır.Biri verdikleri lezzet yani tadı bir diğeri kaynama noktasından ziyade yanma noktası.Yok ben yemeğimin tadı ön planda olsun diyorsanız açık renkte yağ kullanın.

Kızartmalarda ne kullanmalıyım?

Öncelikle kızartma yaparken yağın tütme noktasına ulaştığı derecedir.Sote ve kızartma yapılırken kullanılacak olan yağ yanma notası yüksek,rafine edilmiş ve fabrikada işlenmiş yağları tercih edin çünkü o yağlar tadı bakımından güzel olan yağlardan daha açık ve ucuz olmaktadır.Nitekim kızartma yapılırken kullanılan yağın tadının bir önemi yoktur.

Bitki yağı:Bitkilerden kimyasal tepkimeler ve yöntemler ile elde edilen yağlardır.Çok fazla arıtıldığından dolayı açık renkte,tadsız veya lezzetsiz ve yanma noktası yüksek olma özelliğine sahiptir.

Kanola yağı:Halk arasında kanola diğer bir ismi rapiska olan yağdır.Eskiden üretildiği tohum kalp ve damar hastalıklarına yol açtığı sebebiyle artık hardal ailesinde olan kolza tohumundan üretiliyor.Ne kadar kızartma yağına benzese de sağlıklı olduğu ve gittikçe yaygınlaştığı belirtiliyor.

Zeytin yağı:Soğandan üretiliyor demeyeceğiz her halde adı üzerinde zeytinden üretiliyor.Yağın özellikleri zeytinin üretildiği yer,zeytinin asidik ve bazik oranına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Sızma zeytinyağı:Hakiki zeytin yağı ve daha çok pahallı olarak bilinen zeytinin ilk ve orijinal yağı halinden yapılması ile ağır bir tada sahiptir.İlk kullananlara zor gelse de en sağlıklısı da budur.

Fındık yağı:Karadeniz’in bağrından gelen yağdır.Açık renklidir ve kızartma için birebir özelliktedir.Sağlıklı ve kilonun dostu kolesterola düşmandır.

Diğer bitki ve baharatların karışımıyla elde edilen özel yağlar ise yemek pişirmeye değil, yemeğin kendisine ekstra bir tat vermek ve son bir dokunuş için üretilir.

Bir önceki yazımız olan Erkeklere kot kombin modeli başlıklı makalemizde ERKEK KOMBİN, kot ayakkabı ve kot kemer hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir